Czego poszukujemy na portalach randkowych?

Dla budowy stabilnego związku najważniejsze jest podobieństwo partnerów. Ustaliły to niezliczone badania naukowców i takie podejście stosuje też każdy portal randkowy.

Kiedy wykorzystujemy różnego rodzaju testy osobowości czy dopasowania partnerskie, randka online jest nam potem proponowana z osobą, która jest możliwie podobna do nas samych.

Nie jest to zasada obowiązująca bez żadnych wyjątków czy niuansów, ale podobieństwo, połączone z lojalnością i oddaniem, to fundament związku. Nie samym fundamentem jednak żyje człowiek. Co jeszcze powinno się pojawić, żeby wiązek się udał?

Dojrzałość emocjonalna

Stabilność emocjonalna, dojrzałość, to bardzo ważne cechy dla związku. Czasami idealne związki mogą się rozpadać, bo partnerzy zaczną zachowywać się chaotycznie i bezsensownie, ranić się nawzajem, a potem dochodzą do punktu bez powrotu.

Z kolei osoby dojrzałe emocjonalnie są w stanie przepracować problemy i wyjść z nich obronną ręką, nawet dodatkowo wzmocnieni. Stabilność emocjonalna to także gwarancja bezpieczeństwa, która w związku jest niesamowicie istotna.

Zaufanie

To kwestia, którą bardzo trudno jest ubrać w słowa. Zaufanie w stosunku do drugiej osoby jest niesamowicie istotne i jeśli osoba jest godna zaufania, jest potencjalnie dobrym partnerem.

Jeśli jednak ktoś nie budzi zaufania, jest niesumienny, nie wywiązuje się ze swoich zapewnień i zapowiedzi, budowanie trwałej relacji z kimś takim będzie bardzo utrudnione. Niestety, rozpoznanie sumienności w drugiej osobie jest trudne, a nastawiając się na tę cechę, bardzo łatwo jest się zrazić poprzez drobiazgi i nieporozumienia.

Nastawienie na budowanie związku

Osoby, które na portalu randkowym są w celu „nie wiem” lub „będzie, co będzie”, to zazwyczaj nie najlepsze cele dla osób, które są zainteresowane budowaniem związku.

Każdy związek wymaga bowiem nie tyle wyrzeczeń, co faktycznej, realnej i świadomej pracy nad jego budowaniem. Nie może być tak, że wszystko się po prostu toczy swoim rytmem i partnerzy przyjmują to, co się pojawi. Nie, trzeba działać w celu budowania związku i trzeba wykazywać się nastawieniem, które taka pracę zapowiada.

Ponownie jest to kwestia dość skomplikowana i trudna do uchwycenia, ponieważ łatwo jest przeszacować swoje oczekiwania i nastawić się na to, że druga osoba będzie się dla nas ustawiała wręcz w pozycji służebnej. Oczekiwanie, że ktoś stworzy związek za nas, raczej nie jest produktywne.