Czy singiel jest samotny?

Single to ludzie samotni, prawda? Zazwyczaj traktujemy oba te określenia jako synonimy i wyobrażamy sobie ludzi, którzy w jakiś sposób są pokrzywdzeni przez los czy skrzywdzeni w inny sposób. Ale czy na pewno powinniśmy utożsamiać życie singla z samotnością?

Samotni single

Samotność w naszym języku ma jednoznacznie negatywne konotacje i z miejsca rozumiemy, że osoba samotna to ktoś, komu należy współczuć. Sęk w tym, że większość singli raczej nie nadaje się na obiekt współczucia. Okazuje się, że słowo „singiel” zaczyna wykraczać poza ramy, jakie mu najczęściej przypisujemy i nawet w słownikach jego obraz jest inny.

Zamiast zastanawiać się nad czynnikami losowymi i przymusem pozostawania w samotności, powinniśmy się zastanawiać raczej nad źródłami wyboru takiej właśnie sytuacji. Zdecydowana większość singli to osoby, które właśnie taką sytuację dla siebie wybrały i nie podejmują żadnych działań, by ją zmienić.

Nie oznacza to kompletnego odseparowania się od ludzi, ale na przykład utrzymywanie znajomości na poziomie bardzo luźnym, bez przechodzenia do typowego związku. Powody takiej sytuacji mogą być oczywiście bardzo różne. Czasami jest to brak czasu, kiedy indziej ważniejsze priorytety lub brak chęci na stały związek. Zawsze jednak jest jakiś powód i jest konkretna decyzja.

Samotność nie z wyboru

Single singlami, ale nie każda osoba pozostająca bez bliskich relacji jest w sytuacji świadomego wyboru. Istnienie singli nie oznacza, że nie istnieją osoby, które są po prostu samotne i z powodu różnych zakrętów życiowych nie mają ani rodziny, ani nawet przyjaciół.

Taka sytuacja zazwyczaj nie oznacza zupełnego odseparowania od świata, chociaż i tak czasami bywa. Najczęściej osoba samotna żyje w relacjach, które jej nie odpowiadają, jest częścią dysfunkcyjnego związku lub jest od kogoś uzależniona na różne sposoby.

Powolne wychodzenie z pozycji singla

Większość singli nie traktuje swojego obecnego statusu jako elementu definiującego ich osobowość. Jest to raczej opcja na teraz. Dlatego wiele takich osób bardzo chętnie korzysta z różnego rodzaju portali randkowych oraz tworzy najróżniejsze stowarzyszenia opierające się o wspólne hobby czy mało spotykane zainteresowania.

Single to znakomite osoby do wspólnych randek, jeśli nam też nie zależy od razu na jakimś wielkim związku, bo przebywanie z nimi jest bardzo przyjemne, a jeśli faktycznie znajomość się dobrze rozwinie, w naturalny sposób przeobrazi się w związek.