Związki zabijają przyjaźnie

Związki zabijają przyjaźnie. Jest to prawda znana w zasadzie od zawsze, ale mechanizm tego zjawiska nie jest do końca znany. A przynajmniej nie powszechnie, ponieważ panuje przekonanie, że związane jest to przede wszystkim z brakiem czasu dla przyjaciół i ogólnie znajomych.

W pewnej mierze to prawda, ponieważ statystycznie rzecz biorąc, osoba w związku spędza z przyjaciółmi znacznie mniej czasu.

W niektórych przypadkach zmiany są jednak na tyle poważne, że osoba tworząca stały związek zupełnie odcina się od przyjaciół i trudno tu mówić o jakimkolwiek braku czasu, jest to wyraźne odizolowanie się od znajomych. Czym to jest spowodowane?

Problem głównie dotyka kobiet

Na wstępie warto zauważyć, że problem ten głównie dotyka kobiet, co też pokazuje, że nie chodzi tu tylko o kłopot z czasem. Portal randkowy i randki zabierają go wszystkim mniej więcej tyle samo.

Utrata znajomych spowodowana brakiem czasu bardziej uderza w mężczyzn, ponieważ dla singli przyjaciele to zwykle większy odsetek czasu niż dla singielek, które mają wiele przyjaciółek przy okazji innych czynności, na przykład wizyt u kosmetyczki. Źródłem głównego problemu jest zazwyczaj zaborczość i niska samoocena.

Strach o związek

Randka online to pierwszy moment, kiedy kobieta staje się zazdrosna i zaborcza. We wstępnej fazie jeszcze jednak nie ma z tym jakiegoś wyraźnego kłopotu.

Wyraźnie widać, że trwa etap fascynacji i zauroczenia, w którym partnerzy nie widzą świata poza sobą, więc jeśli przyjaciele na tym cierpią, to właśnie z powodu braku czasu i obsesji osób w związku na sobie nawzajem. Sytuacja zaczyna się mocno zmieniać po kilku miesiącach.

Kiedy związek zaczyna dojrzewać, w naturalny sposób zmienia się postrzeganie ról w związku. Pojawia się strach o partnera i partnerkę, który w przypadku mężczyzn jest jeszcze w miarę ograniczony, ponieważ zwykle ufają swoim kolegom. Nie są też tak przewrażliwieni.

Z kolei kobiety stają się bardzo zazdrosne zwłaszcza o inne singielki. Jeśli jeszcze pojawiają się dzieci, psuje się figura, jest mniej czasu na dbanie o siebie, może pojawiać się wręcz agresja wobec koleżanek-singielek, które zbliżają się do zajętego mężczyzny. Co w praktyce oznacza oczywiście separacja od koleżanki.

Pierwszym objawem takiego zjawiska jest często prezentowanie przez kobietę w związku nadmiernej czułości wobec jej partnera w czasie, kiedy pojawiają się jej koleżanki. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do agresji, chociaż zazwyczaj rozpad znajomości przebiega w naturalny sposób poprzez powolne luzowanie się więzów.