Randka online ma to do siebie, że kłótnie się na niej nie pojawiają, a jeśli już, to w postaci zalotnego przekomarzania się. Tym niemniej, kłótnia jest zjawiskiem w zupełności naturalnym i jak zawsze zapewniają nas portale randkowe w swoich sekcjach odnoszących się do budowania związku, może być nawet pozytywnym zjawiskiem.
Dla przykładu udowadnia, że partnerom dalej na sobie zależy lub że są na tyle swobodni, by się kłócić. Niezależnie od różnic w opiniach, każdy randkowy portal internetowy przygotuje nas na to, że kłótnie pojawiać się będą, bo są naprawdę nieuniknione. Nie ma dwojga ludzi szczerze zgodnych we wszystkim.
Dobra kłótnia jest możliwa
Wydawać by się mogło, że nie może być czegoś takiego jak dobra kłótnia, bo z założenia, a niemalże z definicji kłótnia to zjawisko negatywne. Takie twierdzenie jest jednak wynikiem błędu logicznego, ponieważ kłótnia nie jest problemem samym w sobie, a wybuchem problemu, który w takiej czy innej formie istnieje niezależnie od samego faktu kłótni.
Kłótnia pozwala rozładować napięcie, oczyścić atmosferę, ale też doprowadzić do konsensusu w różnych kwestiach, więc nie należy się jej bać. Należy ją tylko odpowiednio prowadzić. Nie ma oczywiście co słuchać pojawiających się banałów o tym, że w czasie kłótni trzeba pielęgnować miłość. Kiedy się złościmy, mamy ochotę wykrzyczeć to i owo, a nie gościć miłość na swoim łonie.
Czego robić i czego nie robić?
Jak się zatem za to zabrać?
- W czasie, kiedy mówi druga strona, posłuchaj, a nie czekaj tylko na swoją kolej;
- Kiedy się wypowiadasz, mów o sobie albo o konkretach, a nie o tym, jakie wady partner albo w czym zawiniła partnerka;
- Nie wypominaj zapomnianych spraw, bo to tylko zaogni dyskusję;
- Nie włączaj innych osób w kłótnie, zwłaszcza dzieci;
- Nie bój się przeklinać, jeśli jest to dla ciebie normalna forma wypowiedzi w takim momencie;
- Trzymaj umiar i pamiętaj, że łatwo zrobić z igły widły przez ślepą eskalację;
- Nie atakuj poniżej pasa i kiedy masz na to ochotę, przerwij dyskusję na jakiś czas;
- Wybieraj właściwy moment na kłótnie – nie rób tak, by przerywać kłótnię w połowie i potem cały dzień ją rozpamiętywać;
- Skupiaj się na konkretnych sprawach, a nie na całokształcie lub tysiącu rzeczy, które leżą ci na wątrobie.
Każda para kłóci się inaczej, a formy kłótni zawsze ewoluują z czasem, co jednak nie jest żadną wymówką dla robienia tego w sposób niekonstruktywny lub raniący drugą osobę w związku.