Związki „od zawsze”

Współczesne spojrzenie na miłość i trwałe związki jest bardzo nietypowe, jeśli spojrzeć na naszą historię jako gatunku ludzkiego. Niemal przez jej cały czas trwania szesnastolatka nie była „za młoda”, ale była już matką co najmniej jednego dziecka. Po prostu życie w parze tak szybko, jak to tylko było możliwe, stanowiło konieczność biologiczną.

Osiągnięcie wieku trzydziestu lat nie było bowiem gwarantowane, nie wspominając nawet o współczesnych perspektywach, gdzie wynik trzycyfrowy wcale nie jest rzadkością. Ale czasy się zmieniają. Nie zmienia się jednak natura człowieka i musimy być jej świadomi, ponieważ często jest ona nie za bardzo dopasowana do XXI wieku. Jednym z przejawów takiego niedopasowania są związki, które istnieją poniekąd naturalnie, ale tak do końca związkami nie są.

Pierwsze lepsze z brzegu

Randkowy portal internetowy to miejsce, gdzie się dzisiaj poznajemy coraz częściej. Najpierw jest serwis randkowy, potem jest randka online i jeśli druga osoba spełni nasze oczekiwania, zaczyna się związek.

Jeśli jednak jesteśmy bardzo młodymi osobami, które dopiero są zainteresowane znalezieniem dla siebie pary, szukamy przede wszystkim w najbliższym otoczeniu i najczęściej znajdujemy. Zazwyczaj w liceum, a czasami jeszcze nawet wcześniej. I takie związki potrafią potem trwać przez kolejne lata.

Razem przygotowujmy się do matury i idziemy na studniówkę, razem wyruszamy na studia, ale kiedy się bronimy, zazwyczaj już nie za bardzo pamiętamy, że się kiedykolwiek znaliśmy. Nasz związek nie był bowiem związkiem prawdziwym.

Potrzeby codzienności

Co się stało? Cały świat był przecież przekonany, że byliśmy idealnie dopasowanym starym małżeństwem. I tak też w rzeczywistości było, ale stare małżeństwo to bardziej przyjaciele niż partnerzy w miłości, osoby dzielące życie, ale nie dzielące emocji.

W dzisiejszych czasach nie zawieramy małżeństw z rozsądku, by tylko przetrwać razem zimę, ale staramy się szukać jedności duchowej, prawdziwego partnerstwa, wspierania się nawzajem i motywowania.

Dawniej związek oparty na byciu razem, poniekąd obok siebie, był związkiem normalnym. Dzisiaj takie związki określa się najczęściej mianem związków jałowych i fakt, że zerwanie jednego związku oraz rozpoczęcie kolejnego jest bardzo prosty, nie powinniśmy tracić czasu na związki jałowe. One i tak się rozpadną, ponieważ nasze oczekiwania nie są realizowane przez zastany status quo.